Omschrijving:
Het doel van deze pilot was het aanpakken van zwerfafval middels gedragsinterventies om zo schone stranden te bereiken. In de zomer van 2016 heeft de pilot plaatsgevonden bij de Kraaijenbergse plassen. Er is onderzoek gedaan naar het effect van gedragsinterventies op de mate van schoon op stranden. Voor het onderzoek zijn er in het gebied gedragsinterventies toegepast met het doel het gebied uit de anonimiteit halen en een gevoel van eigenaarschap creëren. Denk hierbij aan, onder meer, vlaggen met schoonboodschappen en opvallend bestickerde afvalbakken met geluidseffecten.
De conclusie van het onderzoek is dat de gedragsinterventies zorgen voor een aanzienlijke afname in grof zwerfafval, maar weinig effect hebben op fijn zwerfafval. Verder worden er aanbevelingen gedaan voor de toepassing van gedragsinterventies op andere stranden.
Ook interessant
Inspirerende zwerfafvalcampagnes wereldwijd
In dit document vind je een overzicht van buitenlandse campagnes en onderzoeken. Laat je inspireren en leer van de ervaring van ons internationale netwerk.
Effectmetingen. Wat kun je leren over je lokale zwerfafvalaanpak?
In dit kennisdocument laten we zien wat het nut is van effectmetingen bij een integrale, lokale zwerfafvalaanpak. De gemeenten Emmen en Delft zijn in 2019-2020 aan de slag gegaan met de integrale, lokale zwerfafvalaanpak van Nederland Schoon. Aan de hand van de effectmetingen gaan we in dit document in op de resultaten van hun aanpakken. De uitkomsten geven inzicht in de effectiviteit van de gekozen interventies. In Emmen is een Snoeproute-aanpak uitgevoerd en in Delft een Fastfood-locatie aanpak.
Dit kennisdocument dient ter inspiratie om nog effectiever aan de slag te gaan met de integrale aanpak van zwerfafval.
Schonere parken & recreatiegebieden - Hoe pak je dat aan?
In dit kennisdocument gaan we in op hoe je met gedragsbeïnvloeding zwerfafval in parken en recreatiegebieden kunt aanpakken.
Bezoekers en beheerders storen zich aan de hoeveelheid zwerfafval die in parken en recreatiegebieden ligt, zeker na een mooie zonnige dag. Hoe pak je zwerfafval effectief aan? En hoe verschilt de aanpak van parken van die van drukke recreatiegebieden? Wat doe je bijvoorbeeld tijdens piekdrukte of een evenement in een stadspark?